Trzeci wymiar www

Statyczne strony www są coraz częściej wypierane przez serwisy naszpikowane filmami i animacjami. O ile zamieszczanie klipów wideo na stronach www jest już standardem o tyle animacje przestrzenne 3d wciąż jeszcze należą do rzadkości.

Jak zacząć ?

Projektując elementy 3d na strony www, należy poznać i opanować  program do tworzenia wirtualnych scenerii i obiektów. Na rynku jest bardzo wiele mniej lub bardziej skomplikowanych, tańszych lub droższych rozwiązań. Dosyć rozbudowany jest Blender (daje na prawdę ogromne możliwości), ale jego obsługa nastręcza wiele problemów funkcjonalnych. Ogromnym minusem jest mało intuicyjny interfejs, a duży plusem cena - Blender jest zupełnie darmowy... 

Ciekawą alternatywą jest aplikacja google sketchUp (darmowa jak większość narzędzi ze stajni google labs). Bajecznie prosty program dający wiele uciechy, ponieważ w kilka minut można uzyskać ciekawe efekty. 

Jest całkowicie po polsku, a co bardzo ważne dla początkujących - wyposażony w funkcję asystenta (na bieżąco podpowiada jak korzystać z dostępnych narzędzi).

Dla przykładu napis LEMONPIXEL.pl tworzy się w kilka sekund.

Gotowy projekt wystarczy wyeksportować jako plik *.kmz, który jest tak naprawdę archwium zip, a więc można go rozpakować i wydobyć to co najważniejsze, czyli model dae...

Po stronie www...

Trójwymiarowe modele na stronie www najczęściej wyświetlane są za pośrednictwem obiektu Flash. Najbardziej rozpowszechnionym silnikiem 3d dla technologii Flash jest obecnie papervision3d. Papervision umożliwia (oprócz tworzenia kompletnych twójwymiarowych scen) odczyt modeli dae (collada), a więc modeli, które udostępnia sketchUp.

Poniżej efekt końcowy - interakcyjne wyświetlenie modelu stworzonego w sketchUp za pośrednictwem papervision 3d w obiekcie Flash :-)